Jednou za den úplně vypněte

Energii, kterou vyčerpáme, lze efektivně regenerovat, tělo na to ale musí dostat prostor. Proto je dobré se jednou denně alespoň na deset minut úplně odpojit od všech „vybíječů“. Můžou to být telefony, počítače, ale i kolegové nebo děti, jednoduše cokoliv, co mozek nutí k činnosti. Zvláštní pozornost věnujte moderním technologiím. Vystavují mozek zátěži, která je enormní. Informační zahlcení nás vyčerpává, nejen když se právě díváme na displej, ale i poté, protože mozek musí získané informace nějak zpracovat. Odpojení by se mělo stát součástí každodenní rutiny a trvat minimálně deset minut, ale ideální je alespoň půlhodina. Tento malý restart může mít podobu meditace, relaxace či cvičení apod. Člověk by při něm měl být úplně sám a v klidu a skutečně se odpojit od všeho rušivého.

Jednou za rok si dopřejte velký odpočinek

Člověk si potřebuje jednou za čas udělat velkou pauzu. Několikatýdenní dovolená je v našich končinách spíše výjimkou, přesto ji naše tělo i mysl potřebují. Dovolená sama o sobě je v řadě aspektů také stres. Musíte ji naplánovat, někam cestovat a je důležité, aby čas, kdy skutečně nic neřešíte a odpočíváte, byl dostatečně dlouhý. Mobily i počítače je dobré z odpočinkového času úplně vyloučit.

Průběžně dobíjejte baterky

Udělejte si ve svém životě prostor pro věci, které vás nabíjejí. Může to být sport, koníčky, péče o zdraví… To, že vědomé pěstování koníčků lidem svědčí, potvrzují i výzkumy. Absolutně nejsilnějším nabíječem jsou ale naplněné mezilidské vztahy. Dalším velkým zdrojem životní energie je také pocit smyslu. Jestliže děláte věci, které vám dávají smysl, jste odolnější i vůči stresu.