Chřipka není nachlazení

Pod pojem chřipka se často nejen v laické, ale někdy i v odborné veřejnosti nesprávně zahrnují také jiné virové infekce dýchacích cest. Přitom pokud jde o závažnost tohoto onemocnění, chřipka se od většiny z nich liší. Při onemocnění chřipkou totiž navíc mohou vznikat komplikace, které dále zhoršují vlastní průběh nemoci (zápal plic, zánět středního ucha, zánět vedlejších dutin nosních).

Co je to chřipka

Chřipka je relativně závažná infekce, která v České republice každoročně způsobí onemocnění statisíců obyvatel. Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací. Onemocnění chřipkou začne náhle, objeví se vysoká horečka, která bývá provázena zimnicí, bolestí svalů a kloubů a bolestí hlavy. Následně se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od nechřipkových respiračních onemocnění virového původu není u chřipky výrazná rýma. Především u dětí se někdy může projevit zvracení nebo průjem. Horečka trvá nejčastěji tři dny, pak postupně klesá. Kašel často přetrvává dlouho a velká únava může trvat i několik týdnů.

Prevence – očkování

Očkování proti chřipce je velmi účinnou prevencí. Předpokládá se, že zabrání nákaze až v 70 – 90 % případů a ve velmi vysokém procentu také předejde komplikacím.