Kýchat a kašlat do kapesníku, ten hned po té odhodit do koše a umýt si ruce je ideální způsob, jak by (nejen) nemocný chřipkou měl kašlat, smrkat nebo kýchat. Sáhněme si do svědomí, tak pečlivý není asi skoro nikdo z nás. Přesto existují alespoň základní pravidla slušného, zdravého a bezpečného kašlání a kýchání. A dokonce i nouzové postupy... :-)
Chřipka na klice přežije a číhá klidně dva dny!
Když už je řeč o chřipce - ta se nešíří pouze vzduchem. Dokáže to i dotykem. Pokud si zakašlete do ruky a máte chřipku, je virus z vaší ruky přenositelný ještě následujících 24 hodin, pokud si ruce neumyjete. 
Jestliže se vzápětí dotknete kliky nebo madla v autobuse, dokáže na nich přenesený virus přežít dokonce až dva dny. I kdybyste se vyhýbali všem podobným dotykům, je dobré vědět, že vykašlaný virus přežívá zhruba půl dne také na vašem oděvu. 
Nouzový postup: Kašlete a kýchejte do rukávu.

Jak z výše uvedeného vyplývá, kašlat nebo kýchat jen tak do vzduchu je špatné a stejně je na tom kašlání do holé ruky. Ideální je zmiňovaný papírový kapesník na jedno použití. Co když ale chybí i ten? 
Existuje šikovná univerzální rada - když to na vás přijde, zakašlete si nebo kýchněte do rukávu na předloktí. Není to nijak zvlášť estetické ani společenské, ale správné. Zastavíte sice proud kapének a případný virus na svém rukávu, ale odtud se bude šířit podstatně hůře než z Vašich rukou.

 

OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE NA KLINIKÁCH EUC PREMIUM V PLNÉM PROUDU

Preventivní opatření proti chřipce je očkování. I v letošním roce EUC Premium pro Vás připravilo možnost očkování proti chřipce. Očkujeme nejmodernější vakcínou Vaxigrip Tetra, která nabízí širší ochranu proti chřipce, aktuálně odpovídá aktuální epidemiologické situaci a je nejúčinnějším preventivním opatřením pro prevenci chřipky.

Očkování poskytuje vždy lékař. Je důležité, abyste na očkování přišli zcela zdrávi. Očkování na každého z nás působí individuálně, prosíme, konzultujte aktuální zdravotní stav s naším lékařem.